Czy Wrocław to metropolia studencka?

Co roku studiuje w nim ponad 100 tys. żaków, którzy za dnia przebywają w gmachach uczelni, natomiast wieczorami wypełniają gwarem puby i kawiarnie. Studencka brać jest tu tak liczna, że powoli zaczyna stawać się kolejnym symbolem Wrocławia. Co sprawia, że młodzi ludzi tak tłumnie odwiedzają to miasto?

Edukacyjna oferta dla każdego

Patrząc na mapę stolicy Dolnego Śląska, można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że Wrocław uczelniami stoi. Słynie on bowiem nie tylko z bogatej oferty studiów, ale także imponującej liczby prestiżowych uczelni, które przyciągają studentów obdarzonych rozmaitymi talentami. Młodzi artyści wybierają Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta lub Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego, miłośnicy sportu walczą o miejsca na Akademii Wychowania Fizycznego, a przyszli oficerowie kształcą się w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki. Pozostali żacy zdobywają wiedzę na Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich lub jednej z wielu innych, renomowanych uczelni. Warto dodać, że obok licznych szkół publicznych Wrocław może poszczycić się także znaczną liczbą prywatnych uczelni, w których kształcą się m.in. przyszli biznesmeni. Prestiż dolnośląskich uczelni w połączeniu z wciąż rosnącą liczbą nowych kierunków studiów sprawia, że z każdym rokiem do zjeżdżają się tu kolejne tłumy studentów, a Wrocław zyskał już miano miasta przyjaznego żakom.

Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego

Nie samą nauką żyje student

Oprócz bazy edukacyjnej Wrocław oferuje studentom również mnóstwo atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. Zielone parki, podobnie jak malownicze mosty zachęcają do spacerów i biegania, a liczne instytucje kulturalne dbają o to, by zapewnić młodym ludziom rozrywkę na najwyższym poziomie. Podczas pobytu we Wrocławiu studenci chętnie korzystają także z bogatej oferty gastronomicznej, degustując potrawy z tutejszych kawiarni i restauracji oraz tocząc zażarte dyskusje w lokalnych pubach.

A gdy zakończą naukę, otwierają się przed nimi perspektywy pracy w jednej z wielu zachodnich korporacji działających w branży nowych mediów, które wraz z rodzimymi startupami tworzą zagłębie firm informatycznych. Wrocławscy studenci mogą z łatwością znaleźć zatrudnienie także w innych zawodach, ponieważ miasto prężnie się rozwija, dzięki czemu powstają wciąż nowe miejsca pracy.

Duże nagromadzenie prestiżowych uczelni, bogata oferta kulturalno-rozrywkowa oraz brak trudności ze znalezieniem pracy po opuszczeniu murów uczelni – to wszystko sprawia, że na tle innych miast Wrocław urasta do miana prawdziwej metropolii studenckiej. Nic więc dziwnego, że nawet władze samorządowe, tworząc kampanie promujące stolicę Dolnego Śląska, akcentują jej popularność wśród studenckiej braci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *