Studia – i co dalej?

Zakończenie studiów to zamknięcie pewnego etapu życia. To, jak teraz potoczą się losy, zależy w głównej mierze od zaradności i chęci młodego człowieka, który chce wejść na rynek pracy. Z pewnością łatwiej będzie studentom, którzy podczas nauki dorywczo pracowali, dzięki czemu posiadają już jakieś umiejętności i kilka pozycji w cv. Studenci z dyplomem mają jednak czasem zbyt duże wymagania i oczekiwania, przez co szybko się zniechęcają…

Jaka jest rzeczywistość po studiach?

Wiele osób kończących szkoły wyższe myśli, że rynek pracy czeka na nich z otwartymi ramionami. Jest przecież dyplom – teraz czas na karierę zawodową i podbój dużych firm. Niestety, polskie realia jak i również zapotrzebowanie na magistrów jest różne. Po pięciu latach intensywnej nauki mnóstwo ludzi wyjeżdża za granicę.

Wszystko spowodowane jest zbyt dużymi wymaganiami. Każdy od razu chciałby dostać stanowisko kierownicze z ponadprzeciętną pensją. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna – aby do czegoś dość trzeba cierpliwie wspinać się po szczeblach kariery. Trzeba jasno określić ścieżkę, którą chce się podążać, wyznaczyć cele i do nich dążyć.

Jak wybrać drogę zawodową?

Po otrzymaniu dyplomu warto zastanowić się nad swoją przyszłością. Często wykonywana w późniejszym czasie praca, całkowicie odbiega od wyuczonego zawodu. Może wiązać się to z lepszymi pieniędzmi i większymi możliwościami – więc dlaczego nie? Każdy ma własne życie i powinien umieć podejmować trudne decyzje. Jeżeli po studiach ciężko jest znaleźć coś w zawodzie, to warto rozglądnąć się za czymś innym.

Na początku drogi zawodowej warto zadać sobie pytanie, w którym kierunku iść. Prawdziwym szczęściem w życiu jest robić coś, co sprawia przyjemność i jeszcze na tym zarabiać. Czasem warto zaryzykować i pójść ‘pod prąd’. Praca jest, trzeba jej tylko dobrze poszukać.

Dlaczego warto chodzić na różne rozmowy kwalifikacyjne?

Każda rozmowa kwalifikacyjna to nowe doświadczenie, dlatego warto na nie chodzić. Teoretyczna wiedza nie wystarczy – w takich sytuacjach liczy się przede wszystkich sprzedaż. Oczywiście, dobre cv i liczne dodatkowe kursy będą z pewnością mile widziane, jednak trzeba umieć właściwie zaprezentować siebie. Potencjalnego pracodawcę trzeba zachęcić – dlatego pewność siebie, sprecyzowanie celów to coś, co z pewnością pomoże. Dodatkowym atutem będą oczywiście języki obce, szkolenia i odbyte praktyki.

Co jest najważniejsze podczas poszukiwania pracy?

Osoba, która była aktywna zawodowo podczas trwania studiów będzie miała łatwiej. Każda praca czegoś uczy i podnosi kwalifikacje. Studia to czas imprez i beztroskiego życia, jednak wykorzystanie go na zdobycie doświadczenia w przyszłości z pewnością zaprocentuje. Grunt to szukać, nie poddawać się i znać swoją wartość. Ważne jest również, aby na początku nie mieć zbyt wygórowanych wymagań – zarówno, jeżeli chodzi o stanowisko, jak i o wynagrodzenie. Każdy kiedyś od czegoś zaczynał, dlatego cierpliwość, ale też chęć działania jest tutaj niezbędna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *