Przechowywanie dokumentów w domu

stół z dokumentami

Chyba każdy co jakiś czas odkrywa, że przechowuje w domu mnóstwo papierów. Rachunki, faktury, umowy czy paragony. Nasze domowe archiwa puchną, aż nadchodzi moment (czasem zwyczajnie obrywa się dno szuflady), w którym  podejmujemy decyzję: zrobię porządek! Jednak nie możemy wszystkiego wyrzucić. Niektóre po prostu dobrze byłoby zachować, ale wiele dokumentów zatrzymać po prostu musimy. Jak zatem ma wyglądać zgodne z przepisami przechowywanie dokumentów?

Zostaw w domu na zawsze

Zachowajmy wszelkie akty stanu cywilnego. Mimo, że można zwrócić się do stosownych urzędów z wnioskiem o wydanie odpisu aktu urodzenia, zgonu czy ślubu, to często uzyskanie takiego dokumentu trwa długo i trzeba za niego zapłacić. W domu przechowujmy  dokumenty potwierdzające chrzest, orzeczenia o rozwodzie, odpisy wyroków czy inne dokumenty urzędowe, by w każdej chwili móc po nie sięgnąć. Zatrzymajmy także akt przydziału mieszkania czy umowę najmu. Nigdy nie pozbywajmy się też świadectw i dyplomów potwierdzających wykształcenie.

Przechowywanie dokumentów przez dekadę

Aż dziesięć lat należy zachować dokumenty bankowe dotyczące pożyczek oraz potwierdzenia o spłacie zadłużenia. Równie długo zatrzymujmy w domowym archiwum umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, szczególnie te, które są obowiązkowe (np. OC). Bardzo mogą się przydać polisy, gdy będziemy chcieli zmienić ubezpieczyciela samochodu, bo szybko udowodnimy tzw. bezszkodowość. Oczywiście możemy podpisać stosowne oświadczenie, ale wówczas przedstawiciel towarzystwa i tak będzie nas sprawdzał, a procedura się przedłuży.

Zachowajmy przez trzy lub pięć lat

teczki na dokumenty

Obowiązkowo przez pięć lat przechowujmy dokumentację podatkową. Kopie PIT-ów, potwierdzenia nadania, a także faktury uprawniające do ulg mogą okazać się cenne.  Rachunki za gaz, prąd czy telefon musimy przechowywać 3 lata. Podobnie potwierdzenia wpłat i odbioru alimentów. Po tym czasie następuje przedawnienie roszczeń.

Pamięć ludzka jest zawodna

Jest wiele dokumentów, których przechowywanie nie jest obowiązkiem, jednak dobrze jest móc do nich sięgnąć. Akty dotyczące nieruchomości, umowy kupna-sprzedaży czy darowizny albo notarialne potwierdzenie rozdzielności majątkowej mają wartość pamiątki, bo wszystkie one skutkują wpisem do ksiąg wieczystych.

Wszystkie papiery, które uznamy za niepotrzebne trzeba trwale zniszczyć. Można spalić, można użyć niszczarki, byle ochronić nasze dane osobowe. Jednak te, które trzeba lub w przyszłości mogłyby stać się źródłem nieporozumień, musimy zachować. Zatem czy tego chcemy czy nie – przechowywanie dokumentów jest naszym obowiązkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *