Niszczarka dokumentów nie wystarczy – jak poradzić sobie z danymi na nośnikach magnetycznych?

W firmach coraz częściej stosuje się digitalizację dokumentów, a ważne informacje są przechowywane na optycznych i magnetycznych nośnikach informacji (płyty CD i DVD, twarde dyski, karty pamięci, pamięci USB). Przechwycenia danych przez osoby niepowołane będzie dla nas dużym problem, gdyż nie zadbaliśmy o ich bezpieczeństwo. Samodzielne niszczenie dysków i usuwanie z nich danych nie musi gwarantować całkowitego ich usunięcia.

Niszczenie danych

W przedsiębiorstwach konieczne jest skuteczne i trwałe niszczenie dysków twardych i innych nośników danych. Wymagają tego przepisy prawa. Ponadto, źle zabezpieczone dane może przejąć konkurencyjna firma. Istnieją dwie grupy metod niszczenia danych: programowe (logiczne) i sprzętowe (fizyczne). Programowe niszczenie dysków i innych urządzeń polega na wielokrotnym nadpisywaniu danych na nośniku przypadkowymi wartościami i treściami, co ma uniemożliwiać ich odtworzenie. Dane są usunięte, ale nośnik nie jest zniszczony. Niszczenie sprzętowe, czyli fizyczne to usuwanie danych zawartych na nośniku. Ten sposób niszczenia dysków prowadzi do uszkodzenia sprzętu i nie można go już używać.

Programowe niszczenie danych

Dane można usunąć za pomocą specjalnego oprogramowania, które nadpisuje ciągi cyfrowe na treści zapisane na dysku. Proces ten jednak trwa bardzo długo, a wprawny informatyk może go odwrócić. Nie jest to więc dobry sposób, jeśli zależy nam na trwałym i nieodwracalnym zniszczeniu danych. Można użyć niszczarki danych cyfrowych, czyli urządzenia, które wydaje dyskowi komendę, a ten samoistnie usuwa i niszczy dane. Tego typu niszczarka musi być kompatybilna z dyskiem, a że te są produkowane przez różne firmy, dla każdego z nich potrzebujemy innej niszczarki. Nie jest to więc opłacalne w dużych firmach, w których pracuje się na sprzęcie różnych producentów.

Fizyczne i mechaniczne niszczenie dysków

W celu zniszczenie dysku, można go po prostu zniszczyć. Przydatne będzie każde urządzenie, które poturbuje dysk. Może to być młotek, wiertarka, płyn do mycia naczyń, pralka itd. Metody te nie są w pełni skuteczne, gdyż specjalistyczne firmy są w stanie odzyskać dane nawet z tak zdewastowanych dysków. Niszczenie dysków może się także odbywać metodą mechaniczną, która polega na rozdrobnieniu nośników danych, lub starciu z nich magnetycznej powłoki.

Niszczenie dysków metodą mechaniczną i termiczną

Do niszczenia dysków często wykorzystuje się urządzenie demagnetyzujące, które wytwarza silne pole magnetyczne dezorganizujące ustawienie domen magnetycznych. Jest to jedna z metod gwarantujących pełne i nieodwracalne zniszczenie dysku. Producenci dysków zazwyczaj zabezpieczają je przed działaniem demagnetyzerów, więc część danych może się zachować. Chcąc zniszczyć dysk, można poddać go działaniu wysokiej temperatury, wkładając go na przykład do pieca hutniczego. Wydaje się to niemożliwym, ale dane z nadpalonego dysku również można odzyskać.

Jakość obecnie produkowanego sprzętu komputerowego, w tym dysków twardych, jest bardzo wysoka. Urządzenia zdają się być niezniszczalne, a wprawny informatyk potrafi odzyskać dane. Jeśli zależy nam na trwałym i nieodwracalnym usunięciu danych, zlećmy to profesjonalnej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *