Kartridże czy tonery?

Tusze do drukarki

Drukarki laserowe i atramentowe wykorzystywane w biurach i domach różnią się od siebie nie tylko techniką druku, ale również używanymi materiałami. Kartridże i tonery działają zupełnie inaczej, dając odmienne efekty na papierze. Sprawdźmy zatem co jest lepsze – pojemniki z płynnym atramentem czy suchy tusz?

Wybierając materiały do drukarek najczęściej bierzemy pod uwagę ich cenę oraz jakość uzyskiwanego wydruku. Na rynku istnieją 2 rodzaje tuszów – tonery i kartridże, które przeznaczone są do odmiennych typów drukarek.

Kartridże i tonery – jak wybrać odpowiedni materiał

Kartridże z tuszem to materiały eksploatacyjne wykorzystywane w przypadku tradycyjnych drukarek atramentowych. Płynny tusz umieszczony w pojemniku jest przenoszony na kartkę papieru oraz utrwalany za pomocą wysokiej temperatury. Warto zauważyć, że kartridże mogą powodować powstawanie rozbryzgów atramentu oraz pojawianie się nieestetycznych plamek na krawędziach wydruku – co sprawia, że ostateczny efekt nie jest w pełni satysfakcjonujący.

Tonery używane w przypadku drukarek laserowych pozwalają na uniknięcie tego typu problemów – pojemniki są bowiem wypełnione suchym atramentem, który nie powoduje plam i nieestetycznych rozbryzgów, a drukowane materiały są bardzo wyraźne. Tonery i drukarki laserowe cechują się również zupełnie inną techniką druku – za pomocą lasera obraz przenoszony jest na specjalny bęben drukarki, a stamtąd całościowo na kartkę papieru. Utrwalenie wydruku następuje również przy użyciu wysokiej temperatury, co jest analogiczne jak w przypadku kartridża.

Jak zaoszczędzić na wydruku – kartridże i tonery

Tradycyjne kartridże z płynnym tuszem mogą ulec rozlaniu, a długo nieużywane zasychają, co wiąże się z marnotrawieniem atramentu. Trzeba o tym pamiętać, decydując się na kupno drukarki atramentowej. Tonery wykorzystywane w urządzeniach laserowych nie wiążą się z tego rodzaju ryzykiem – działają nawet po długim czasie nieużywania, co jest ogromną zaletą tych materiałów eksploatacyjnych.

Omawiając kwestie związane z oszczędnością materiałów do drukarek, trzeba zauważyć, że kartridże zużywają się znacznie szybciej niż tonery, w związku z czym trzeba częściej je kupować lub uzupełniać. To sprawia, że kartridże z tuszem są zdecydowanie droższe w eksploatacji niż ich laserowe odpowiedniki. Czy to oznacza, że zakup drukarki laserowej bardziej się opłaca? Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wszystko zależy od częstotliwości używania urządzenia i ilości wydruków dokonywanych w ciągu miesiąca.

Kartridże jako materiały eksploatacyjne wykorzystywane do drukarek atramentowych opłacają się bardziej przy niewielkiej ilości wydruków. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na kupno urządzenia do domu. Z kolei w biurze bardziej przydadzą się wysokiej jakości drukarki laserowe, do których dokupimy odpowiednie tonery. Pomimo większego wkładu początkowego (drukarki laserowe są droższe), przy dużej ilości wydruków koszt pojedynczego znacząco spada, co czyni drukarki laserowe i przeznaczone do nich tonery bardzo ekonomicznymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *