Dlaczego dokumentów firmowych nie można wyrzucić do śmieci?

Wrażliwe dane firmowe oraz dane osobowe należy chronić, ponieważ udostępnienie ich niepowołanym osobom może narazić na duże szkody. Wyrzucenie takiej dokumentacji na śmietnik jest nie tylko niezbyt mądre, ale przede wszystkim niezgodne z prawem. Jedynie profesjonalne zniszczenie dokumentów zapewnia ochronę przed oszustami i oskarżeniem o ujawnienie danych osobowych.

Jak i dlaczego trzeba niszczyć informacje poufne?

Istnieje kilka bardzo ważnych powodów, dla których należy w odpowiedni sposób niszczyć dokumentację. Przede wszystkim zapewnia to ochronę prywatności. W dzisiejszych czasach niewiele informacji jest potrzebnych, aby paść ofiarą oszustów. Wystarczy imię, nazwisko, numer PESEL i adres, aby ktoś mógł wziąć kredyt, o którym właściciel danych nic nie wie. Wiele firm zatrudnia osoby, których zadaniem jest zdobycie jak największej ilości informacji na temat konkurencji. Nierzadko dane te znaleźć można w firmowych śmietnikach, ponieważ z danych GIODO wynika, że aż 80% dokumentów nie jest poddawanych zniszczeniu. To ogromny błąd, który może kosztować naprawdę dużo. Warto chociażby wspomnieć, że każda osoba, której dane zostały w nieuprawniony sposób ujawnione ma prawo domagać się zadośćuczynienia od administratora danych, czyli od przedsiębiorstwa naruszającego przepisy ustawy o ochronie danych osobowych.

Obecnie niemal 40% naruszeń danych w firmach i organizacjach wynika z ludzkich błędów. Konieczne jest więc wdrożenie zasad bezpiecznej utylizacji dokumentów, co znacznie zmniejsza ryzyko ujawnienia danych osobom nieuprawnionym. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie organizacje oraz firmy mają obowiązek przestrzegania ustawy o ochronie danych osobowych. Za wyrzucenie na śmietnik dokumentów, zawierających takie informacje, można narazić się na karę grzywny a nawet pozbawienia wolności. Dane osobowe są towarem niezwykle cennym, dlatego niektóre firmy płacą za ich zdobycie. Niszczenie niepotrzebnej dokumentacji to jedyny sposób na to, aby nie dostała się ona w niepowołane ręce.

Fachowe niszczenie dokumentacji ma także pozytywny wpływ na środowisko. Specjalistyczne firmy, zajmujące się utylizacją dokumentów, poddają papier recyclingowi, dzięki czemu nadaje się on do ponownego wykorzystania.

Jakie są sposoby niszczenia dokumentacji?

Najwygodniejszą metodą niszczenia dokumentacji jest oczywiście zniszczenie ich w niszczarce. Urządzenia te tną papier na paski lub ścinki, dzięki czemu informacje są praktycznie niemożliwe do odczytania. Sprzęt ten jest oznaczany pod kątem bezpieczeństwa. Im wyższa klasa DIN, tym mniejsze są skrawki papieru. Zwiększa to bezpieczeństwo, ponieważ drobniejszych elementów nie da się poskładać w całość. Niektóre niszczarki dodatkowo niszczą również płyty CD i plastikowe karty.

W przypadku, gdy w firmie wytwarzane jest naprawdę dużo dokumentacji papierowej, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Tego typu podmioty posiadają nowoczesny sprzęt, który umożliwia szybkie zniszczenie dużej ilości dokumentów. Co ważne, dysponują one także technologiami, które pozwalają na utylizację dysków twardych, SSD czy pamięci Flash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *